Katedra
softwarového
inženýrství

Eurobot 2005 - „Bowling“

Katedra softwarového inženýrství MFF UK je v roce 2005 spolu s občanským sdružením Robonika pořadatelem Českého národního kola soutěže Eurobot. České kolo proběhlo 23. dubna 2005, z něj postoupily tři týmy do mezinárodního kola uspořádaného 19.-22. května 2005 ve švýcarském Yverdon-les-Bains.

2. MÍSTO PRO ČESKÝ TÝM

Finále soutěže Eurobot skončilo fantastickým úspěchem pro Českou republiku - tým z VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou obsadil druhé místo v konkurenci týmů z 22 zemí! První i třetí jsou francouzské týmy pocházející z jednoho prostředí - Ville d'Avray, kteří se již tradičně umisťují na prvních místech jak francouzského kola, tak i mezinárodního (zatím jediní, kdo je porazil, byli loni Sirael, i letos zůstali v průběhu celé soutěže neporažení). Pro R-team je úspěch o to větší, že se letos soutěže Eurobot účastní vůbec poprvé.

Novinky

Finále Eurobot 2005 - Yverdon les Bains

ONLINE výsledky můžete sledovat na adrese http://www.blaiserochat.ch
V mezinárodním kole je zastoupeno 39 týmů z 22 zemí, je možné že se ještě povede homologovat několika dalším.
Bodování - Tým si vždy do bodování přípíše za zápas tolik bodů, kolik srazil kuželek plus 4 za výhru, 2 za remízu a 1 za prohru, pokud vyjel ze startovací pozice (pokud ani nevyjede, nezískává nic). V jednom zápase je tedý možné získat až 19 bodů - pokud tým porazí všechny kuželky (15b) a soupeř porazí méně (a tento tým tedy dostane další 4 body za vítězství). Dokonce je možné získat i nějaké body navíc (např. za každé dvě soupeřovy kuželky postavené na hlavu je bod navíc, taktéž se týmu přičítají jako bonus všechny body, o které je protější tým případně penalizován). Čistě teoreticky je tedy možné získat i více než 26 bodů za jeden zápas...


20.5.2005 ráno - Jsme ve Švýcarsku na finále soutěže. Vše je v plném proudu, první fotky si už můžete prohlédnout. Všechny 3 české týmy dělají poslední úpravy před homologacemi, které právě probíhají. Ostré kvalifikační zápasy začínají dnes odpoledne.
20.5.2005 večer - České týmy už mají za sebou první kvalifikační zápasy. R-team zvítězil nad britskými Double Deckers 16:1, Junioři remizovali se Srbsko-černohorským týmem Beavis&Butthead 17:17 a Sirael zvítězili nad maďarskými HRC 13:5. Takže se dá říci, že to je pěkný začátek pro české týmy. Tyto body se jim započítávají do celkového součtu, na základě kterého bude stanoveno jejich pořadí. Pro úplnost, slovenští TUKE-robotics prohráli s belgickými TTT 7:19 (Tatrani se ze soutěže odhlásili).
20.5.2005 23:15 - Právě skončilo finále švýcarského národního kola, vítězem je tým "Authelo 1". Do mezinárodní soutěže tedy postupují týmy Autelo 1, Megatonic Sharks a New Technics Bowling.
21.5.2005 00:45 - K vidění je 2. část fotek. U některých jsou komentáře.
21.5.2005 19:45 - Dnes se konala další tři kola kvalifikačních zápasů. Z Českých týmů si nejlépe vede R-TEAM: po 4 kolech kvalifikace je zatím šestý (na první ESEO z Francie ztrácí pouze 9 bodů), dobře se vedlo i týmu Junior (16.). Sirael ale potkala velká smůla - v prvním zápase byli diskvalifikování za blokaci soupeře, v druhém zápase nevyjeli, protože neodblokovali Emergency Button, a těsně před třetím zápasem se zjistilo, že je pravděpodobně zničený motherboard. Takže za dnešek si bohužel Sirael nepřipsal ani jeden bod. Tým ale silně pracuje na tom, aby přes noc rozchodili záložní stroj a mohli se tak zítra alespoň se ctí zúčastnit skutečných zápasů. Držte jim palce!
22.5.2005 13:30 - Byl zveřejněn návrh pravidel pro příští rok a oznámeno místo konání - Catania v Itálii. Pravidla byla pouze představena jako prvotní skica, do jejich vydání zůstává organizátorům ještě velmi mnoho technické práce. Přesto je jejich návrh zajímavý, pokusíme se v nejbližší době získat nějaké vhodné materiály pro zveřejnění.
22.5.2005 14:00 - Do osmifinále postoupily týmy RCVA (neboli Ville d'Avery, Francie), New Technics Bowling (Švýcarsko), MICROB TECHNOLOGY (Francie, "dceřinka" Ville d'Avery), TTT (Belgie), Team-DARE (Holandsko), Autelo (Švýcarsko), Megatronic Sharks (Švýcarsko) a R-team (Česká Republika).
22.5.2005 15:30 - Bylo vyhlášeno ocenění týmů:
Cenu "Best Concept Prize" (vybrána porotou) si odnáší německý tým "RCA Robotikerclub Aachen",
Cenu "Fair Play Prize" (nejlepší "týmový duch") získal rumunský tým "ROBOTIQUEFF",
Cenu "Teams' Prize" (hlasování všech účastníků) získal tým "TTT" z Belgie.
22.5.2005 15:30 - Do finále postupují týmy R-TEAM, MICROB TECHNOLOGY, RCVA a Autelo.
22.5.2005 16:30 - Konečné umístění ve finále je:
1. Microb Technology (Francie)
2. R-team (Česká Republika)
3. RCVA (Francie)
4. Autelo (Švýcarsko)
SRDEČNĚ ČESKÉMU TÝMU BLAHOPŘEJEME!!!
Všechny fotky hledejte na stránce našich fotografií a na stránce oficiálních fotografií

Robotický den

Robotický den je za námi. Děkujeme všem, kteří se na soutěži podíleli, i všem divákům, kteří soutěžící podpořili. Týmy a jejich roboti předvedly skvělý výkon, zde jsou telegrafické výsledky:
 • K homologacím nastoupilo 6 českých a 3 zahraniční týmy (dva ze Slovenska a jeden ze Švýcarska)
 • Až na slovenský tým Tatran se všechny týmy homologovaly pro zápas. Tým Tatran ale do Prahy přijel především proto, aby se setkal s ostatními a dopředu upozorňoval, že je čeká ještě velký kus práce, než jejich robot bude moci soutěžit.
 • Proběhlo 5 kol kvalifikačních zápasů, po kterých byly bodové výsledky následující:
  1.76 bodůR-teamKlub robotiky VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou
  2.45 bodůSiraelMFF UK Praha
  3.37 bodůJuniorDům dětí a mládeže Brno
  4.27 bodůTeam-IDLausanne, Švýcarsko
  5.20 bodůG-botsFEL ČVUT Praha
  6.18 bodůMARTMFF UK Praha
  7.16 bodůTukeKošice, Slovensko
  8.14 bodůShort CircuitsRobotický klub, Praha
  Do Finále Českoho kola tedy postoupily první 4 české týmy, konkrétně R-team, Sirael, Junior a G-bots.
 • Cenu diváků v anketě získal R-team.
 • Ve finále nejdříve R-team zvítězil nad G-bots a Sirael zvítězil nad týmem Jinior, v zápase o třetí místo následně Junior zvítězil nad G-bots. V souboji o první místo získal méně bodů tým Sirael, takže vítězem Českého kola soutěže Eurobot 2005 se stal R-team z Rychnova nad Kněžnou, vedený Martinem Lockerem. Druhé místo získal tým Sirael z pražské Matematicko-fyzikální fakulty UK a třetí místo tým Junior z Domu dětí a mládeže v Brně.
  R-teamR-teamR-team - 1. místo
  G-bots
  SiraelSirael - 2. místo
  Junior
  G-botsJunior - 3. místo
  Junior
 • Zmíněné tři týmy se střetnou s postupujícími týmy z ostatních zemí 19.-22.5.2005 ve Švýcarsku. Za příspěvek na zajištění dopravy na soutěž děkujeme řediteli společnosti Karosa, a.s. panu Ing. Rudolfu Černému; zároveň děkujeme firmě 3M Česko, která nám poskytla reflexní pásky na výrobu kuželek.
Soutěž Eurobot byla v rámci Robotického dne prokládána zápasy v robotickém mini-Sumu, předváděčkou robůtků z Bratislavy (zvláště děti zaujala Robotnačka a stroj na třídění lentilek), robota-záchranáře Orfea a dálkově řízené sekačky Spider. Další informace o těchto doprovodných událostech naleznete na webu robotika.cz a na www.robotika.sk.

Prosíme fotografy (kterých při závěrečném fotografování týmů byla skoro přesila), aby se s námi spojili, nejlépe na e-mail <eurobot zavináč mff.cuni.cz>, rádi bychom si jejich fotografie prohlédli. Také bychom chtěli poprosit pomocníka, který celý den připravoval hřiště, aby se nám ozval - jeho pomoc byla skvělá, bohužel na něj nemáme kontakt...

Program Robotického dne:

Hlavní program Robotického dne bude probíhat od 10 do 17 hodin v hale TJ Pankrác. Program a návod, jak se do haly dostat, naleznete na webu robotika.cz.

Robotický den:

Stejně jako v loňském roce bude české kolo soutěže pořádáno v rámci Robotického dne spolu s dalšími aktivitami. Robotický den se uskuteční v sobotu 23.4.2005 v hale TJ Pankrác, Lomnického 1, Praha 4 (u stanice metra Pražského povstání, viz mapa). Hlavní program bude mezi 10 a 17 hodinou, návštěvníci kromě českého kola této soutěže uvidí i další zajímavosti, například ukázku robotického zápasu v Sumo, seznámí se s robotem-záchranářem Orfeem, prohlédnou si zajímavý "dopravní prostředek" Segway anebo dálkově řízenou sekačku Spider do nepřístupného terénu... Robotický den je veřejně volně přístupný, pozvánku na něj si můžete prohlédnout jako obrázek nebo jako PDF.
Obrázky z loňského ročníku naleznete na stránkách s fotografiem (odkaz na konci této stránky), jen pro malou představu: české kolo bylo loni spíše komorní (zúčastnilo se cca 150 diváků), zato mezinárodní finále je opravdu velkolepé - to můžete vidět např. zde: .

Základní informace o soutěži:

Eurobotopen je soutěž pro amatérské týmy mladých fanoušků robotiky nebo pro týmy, které pro mladé takovýto projekt organizují. Soutěž Eurobot nechce být nesmiřitelným bojem, naopak vše probíhá v přátelském a sportovním duchu.
Soutěží se s jedním nebo dvěma roboty v týmu na hřišti o rozměrech 3.60 x 2.1 m proti dalšímu týmu (který má opět 1-2 roboty). Jeden zápas trvá 90 sekund a roboti při něm samostatně plní svůj úkol bez toho, že by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem; vše potřebné si roboti "nesou s sebou".

Tématem ročníku 2005 je „bowling“ – roboti se budou snažit v zápase proti druhému týmu shodit všechny kuželky své barvy, mohou však také stavět oponentovy kuželky, aby tak své skóre vylepšili...

Důležitá data:

 • 31.1.2005 - registrace pro České národní kolo
 • 23.4.2005 - České národní kolo, Praha (v rámci Robotického dne)
 • 19.-22.5.2005 - Mezinárodní finále, Yverdon-les-Bains

Pravidla:

Pravidla soutěže pro rok 2005 jsou k dispozici v češtině, dále pak v angličtině, němčině a francouzštině.
FAQ#1 je k dispozici v češtině, angličtině, němčině a francouzštině.

Registrace:

Zde si můžete stáhnout formulář na registraci do soutěže. Vyplněný pak zašlete českým organizátorům co nejdříve (oficiální termín je 31.1.2005), a to na adresu uvedenou ve formuláři, nebo e-mailem na <eurobot zavináč mff.cuni.cz>.

Týmy:

Aktuálně je do Českého kola přihlášeno 6 českých a předběžně i 3 zahraniční týmy. Na stránce týmů naleznete jejich seznam i s případnými odkazy na jejich webové stránky.

České kolo:

V roce 2005 proběhne české kolo v sobotu 23. dubna a stejně jako v roce 2004 se bude konat v rámci robotického dne spolu s dalšími aktivitami. Celá akce rozhodně není událostí vyhrazenou pouze pro uzavřenou komunitu, ale naopak bude přístupná pro nejširší řady diváků a návštěvníků. O místě konání zatím není rozhodnuto, jakmile bude potvrzeno, budeme vás na tomto místě informovat.

Historie:

Mezinárodní soutěž Eurobot probíhá již osmým rokem (přičemž navazuje na čtyři ročníky soutěže francouzských týmů) a od loňska i s českým národním kolem. České týmy se ale soutěže účastní již od roku 2001, a to velmi úspěšně: v roce 2002 se česko-irský tým umístil na 17. místě a získal cenu „Creativity prize,“ v roce 2003 se dva české týmy umístily na 7. a 21. místě a jeden tým získal cenu „Best Concept Prize“.
V roce 2004 se české týmy na mezinárodním finále umístily na 4., 14. a 26. místě, tým Sirael navíc získal „cenu týmů“. Informace o všech těchto robotech naleznete na stránkách robotika.cz, informace o loňském ročníku na této stránce. Na výsledkové listině z finálových zápasů můžete vidět, že konkurence pro tým Sirael, jež obsadil zmíněné 4. místo, byla opravdu kvalitní (také si zde můžete všimnout velmi cenného vítězství nad týmem D2R2, který byl vítězem Francouzského národního kola a tato porážka jej vyřadila z finále).

Mezinárodní setkání se až do loňska uskutečňovala v příjemném francouzském městečku La Ferté-Bernard, letos se bude konat ve švýcarských lázních Yverdon-les-Bains, a i v dalších letech bude tato soutěž „putovní“.

Slavnostní vyhlášení výsledků ročníku 2004

V rámci Evropského týdne vědy proběhlo 9.11.2004 v Bruselu na půdě Evropského parlamentu slavnostní vyhlášení výsledků ročníku 2004. Český tým Sirael (složený ze studentů a bývalých studentů Matematicko-fyzikální fakulty UK), který se umístil na krásném 4. místě a získal „Team Prize“, byl mezi pozvanými hosty a zmíněná cena mu zde i byla předána.
Slavnostního vyhlášení výsledků ročníku 2004 se zúčastnily následující týmy:
 • Supaéro (Francie) - první místo
 • Team ID - EPFL (Švýcarsko) - druhé místo
 • Sirael (Česká republika) - Team Prize + 4. místo
 • University of Aachen (Německo) - Best concept Prize
 • EIVD (Švýcarsko) - Fair-play prize

Program:

 • Film and prezentace ročníku 2004
 • Udělení cen týmům
 • Dotazy a odpovědi
 • Ukázkové zápasy
 • Seznámení s pravidly pro rok 2005

Účast přislíbili:

 • European Commission's Research Directorate-General
 • European Parliament's Economic and Monetary Affairs Committe
 • Eurobot Association

Datum a místo konání:

 • Úterý 9. listopadu 2004, 18:00
 • Auditorium Yehudi Menuhina, Evropský parlament, Rue Wiertz, budova ASP, Brusel - Belgie

O této akci informovala i ČTK, jejíž zprávu převzaly např. Lidové noviny, nebo internetové ČeskéNoviny.cz, krátká zmínka byla také v deníku Metro.
Reportáž Jiřího F. Potužníka z České televize pak byla vysílána v pořadu "Mezi póly" 21.11.2004, robota Ester jste mohli vidět i v rámci pořadu "Dobré ráno s Českou televizí" v pátek 3.12.2004.

Další informace naleznete na stránkách věnovaných této události: The European Science Week

Odkazy:

fotografie, videa
http://robotika.cz

Kontakt:

Dotazy posílejte a další informace žádejte na e-mailové adrese <eurobot zavináč mff.cuni.cz>.


Za organizátory,

David Obdržálek

[CNW:Counter]