Katedra
softwarového
inženýrství

Eurobot 2007 - „Robot Recycling Rally“

Katedra softwarového inženýrství MFF UK je spolu s občanským sdružením Robonika pořadatelem Českého národního kola soutěže Eurobot.
Z Českého kola vždy postupují tři týmy do mezinárodního kola, které se v roce 2007 uskutečnilo 17.-20. května ve francouzském La Ferté-Bernard.
Bližší informace o soutěži naleznete na této stránce níže.

Novinky

22.-23.6.2007 Věda v ulicích

Stejně jako v minulých letech, i tento rok se Eurobot účastní akce Věda v ulicích, pořádané v rámci projektu Česká hlava v Praze, Plzni a v Brně. Náš stánek naleznete v Praze v podchodu metra stanice Muzeum, po oba dny budete mít možnost vidět v akci roboty, kteří se soutěže Eurobot letos zúčastnili, i roboty jiné - například menší roboty ze soutěže MiniSumo nebo větší roboty ze soutěže Robotour.

1.-2.6.2007 Den dětí na MFF a s MFF

Eurobot bude mít své zastoupení i na Dni dětí na MFF a s MFF, který v pátek 1.6.2007 pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Roboti se budou prezentovat na výstavě "Zábavná robotika", jejíž páteční a sobotní program najdete na stránkách MFF a na stránkách Hobbyrobot. Kromě předvedení letošních robotů budete mít možnost popovídat si s jejich autory, dozvědět se zajímavosti z letošního finále anebo zjistit informace o soutěži a její juniorské kategorii, abyste se příští rok mohli sami přihlásit.

Eurobot Junior

Od roku 2006 je na mezinárodní úrovni pořádána i kategorie Eurobot Junior pro mladší tvůrce robotů (do 18 let). Jejich úkol je také jednodušší, protože stavějí roboty, kteří nejsou autonomní, ale soutěžící je během hry sami ovládají (po drátě). Podle ohlasů je o tuto kategorii zájem i u nás, takže pro příští rok předběžně plánujeme kategorii Junior zorganizovat i v Čechách (a vítězové opět postoupí do mezinárodního finále). Pravidla budou vydána ve stejné době, jako pravidla hlavní soutěže koncem září, pokud ale máte zájem, kontaktujte nás již nyní. Je to výborná příležitost především pro žáky základních a středních škol, jak se touto hravou formou s robotikou seznámit. Školám proto nabízíme tuto soutěž jako dobrou konkrétní cílovou motivaci pro kroužky techniky, robotiky, programování i jako možné téma pro závěrečné práce studentů středních škol. Pokud byste měli jakékoli otázky, kontaktujte nás (viz níže), nebo si prohlédněte stránky věnované kategorii Junior na webu Asociace Eurobot, sekce Junior.

Předběžná pravidla 2008

V průběhu finále bylo ve Francii představeno téma pro rok 2008. Předběžný název je „Nanorobots building Proteins“ a úkolem robotů bude z „molekul“ stavět „proteiny“ - na hřišti budou vyhledávat barevné míčky a ty budou umisťovat do cílové zóny na dlouhé straně hřiště. Pokud do cílové zóny umístí správnou předem danou jednoduchou kombinaci (např. bílá-modrá-bílá), pak dostanou body navíc, ale v každém případě robot získá body za každý míček ve své cílové zóně.
Základní vlastnosti v soutěži zůstanou zachované - tedy stejně velké hřiště i roboti, jeden na každé straně, zápas trvající 90 sekund. Podle prezentace budou oproti letošku jasnější cíle na různých úrovních: do cílové zóny bude možné míčky hrnout ("jednoduchý cíl"), házet za pomoci chytacích sítí na kratších stranách hříště ("střední úkol") a v cílové zóně bude možné s míčky omezeně manipulovat, aby robot skóre zvýšil díky bonusu za správný protein ("složitý cíl"). Důraz na fair-play a spolupráci, zákaz akcí úmyslně poškozujících soupeře a podobné jsou opět zakotveny v základních propozicích.

Vzhledem ke zkušenostem z letošního roku, kdy pravidla byla nastavena dosti nešťastně, jsme věnovali velké úsilí tomu, aby se situace neopakovala. Mimo jiné byla ustanovena konkrétní skupina "vymýšlečů pravidel", která podléhá přímo výkonnému výboru asociace Eurobot, takže doufáme, že v příštích letech bude soutěž kvalitnější.
Prezentaci si můžete prohlédnout ve formátu PDF zde (v angličtině). Jedná se jen o předběžný draft, pravidla budou ještě velmi podrobně přezkoumána a vyzkoušena na letním soutředení Planète Sciences a opět zveřejněna přibližně na konci září. Máte-li už teď nějaké dotazy, pište nám je na adresu "info".

Místem konání příštího finále bude pravděpodobně univerzitní město Heidleberg v Německu, konkrétně Fachhohschule Heidelberg - Heidleberg University of Applied Sciences; smlouva by měla být podepsána v nejbližších týdnech.

Finále Eurobot 2007

16.-20. května 2007 proběhlo ve francouzském La Ferté-Bernard mezinárodní finále. Naši reportáž si můžete přečíst na této samostatné stránce. Výsledkové listiny jsou tamtéž.
Z výsledků bychom rádi vyzvedli Cenu Fair Play, kterou získal český tým Robotec z VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou - srdečně gratulujeme! (cenu předal prezident Planète Sciences pan Jean-Pierre Ledey).

5.2.2007 FAQ3

Byl vydán FAQ3, poslední před finále. Obsahuje především praktické rady, získané podle už proběhlých národních kol. K dispozici je v češtiněa v angličtině (klikněte). Taktéž je ke stažení homologační list, který budou rozhodčí na mezinárodním finále používat.

Postup do finále

Vítězem Českého kola soutěže Eurobot je v roce 2007 tým MMM.Málek bratrů Milana a Martina Málkových z Příbrami.
Do mezinárodního finále konaného 16.-20.5. ve Francii postupuje ten tým MMM.Málek spolu s týmy Robotec z Rychnova nad Kněžnou (pod vedením Martina Lockera z VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou tvoří tým studenti této školy Daniel Hradecký, Tomáš Průcha a Jakub Jirman) a Felbot z Prahy (pod vedením Tomáše Krajníka z ČVUT tvoří tým Hana Szücsová, Štěpán Křivanec, Jan Sova, Ondřej Fišer, Vladimír Grimmer, Pavel Řezníček, Petr Kotál a Jan Chudoba).

O náročnosti letošních pravidel hovoří následující výsledky českého kola:
Do soutěže byly přihlášeny týmy ČVUT Dragons, Felbot, GBOTs, Junior, Logio, MMM.Málek, Recyklon, Robotec, Verom a slovenský Istrobotics (informace o nich jsou na samostatné stránce týmů).
K homologacím na MFF UK 20.4. nastoupily týmy ČVUT Dragons, Felbot, Junior, Logio, MMM.Málek, Recyklon a Robotec.
Původně plánovaný termín homologací v pátek do 18 hod byl prodloužen na možnost homologace do 22 hodin a později se organizátoři shodli i na povolení pokusit se o homologaci v sobotu těsně před soutěží, přesto se úspěšně homologovaly pouze 4 týmy: Felbot, MMM.Málek, Recyklon a Robotec.
Kvalifikacemi a českým kolem pak zmíněné 4 týmy prošly v tomto výsledném pořadí:

České kolo Eurobot 2007 - výsledky
pořadítým
1.MMM.MálekPříbram
2.RecyklonPraha
3.FelbotPraha
4.RobotecRychnov nad Kněžnou
Vzhledem k tomu, že pro mezinárodní finále je omezen věk soutěžících (do 30 let), z Českého kola tedy postupují týmy MMM.Málek, Felbot a Robotec.

ROBOTICKÝ DEN a ČESKÉ KOLO soutěže

Pro České kolo soutěže Eurobot a celý Robotický den se podařilo zajistit nádherné prostory v areálu Vysoké škole ekonomické v Praze 3 na Žižkově (nám. W. Churchilla 4, viz též mapa).
Kromě kvalifikačních a finálových zápasů českého kola soutěže uvidíte v průběhu dne i další robotické aktivity - a máte-li sami co nabídnout, pak nás neváhejte kontaktovat (email je níže).
Robotický den v sobotu 21. dubna 2007 bude pro veřejnost přístupný od 10 do 17 hodin (vstup volný). Pozvánku si můžete prohlédnout zde (klikněte pro zvětšení):

Děkujeme Medical Technologies CZ a.s. a Gerstner Laboratory za pomoc a podporu organizace Českého kola soutěže!

Pro rok 2007 je přihlášeno do soutěže Eurobot 9 českých a 1 slovenský tým. Informace o týmech jsou na samostatné stránce týmů.
Informace a možnost přihlášení k soutěži MiniSumo naleznete na stránce pořadatelů http://www.hobbyrobot.cz.

Několik poznámek o průběhu Českého kola "z pera" českého rozhodčího Pavla Ježka naleznete zde.

Hledáme pomocníky

Pro zajištění Robotického dne (21.4.) hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli. Pokud byste mohli a chtěli přispět zdárnému chodu, navštivte prosím stránku organizace.

5.2.2007

Byl vydán FAQ2, neboli doplnění a opravy pravidel. Ke stažení v češtině zde: E2007_pravidla_FAQ2.pdf, další jazykové verze hledejte v příslušné sekci pravidel na www.eurobot.org. Ve FAQ2 je kromě opravy několika chyb lépe popsáno předstartovní umisťování odpadu a konstrukce košů - barva bude jen dokola (tj. ne jako na titulním obrázku pravidel, kde je na všech hranách). Zároveň bychom ještě měli upozornit na drobné změny v rozměrech, které FAQ2 uvádí. Některé jsou nepodstatné (změna šroubu M6 na M8), jiné už by teoreticky mohly vadit, protože vybočují z vyhrazených tolerancí. Proto je výbor rozhodčích uveřejňuje. Pořadatelé finále nejspíš objevili "vhodný zdroj" herních prvků, takže například změnili vnejší průměr košíku na baterie z 220mm na 194mm. My ale věříme, že to nebude žádnému týmu dělat problémy, protože doufáme, že se nikdo na tenhle detail nezaměřil. Stejně tak doporučujeme postupovat i v dalších rozměrech. My se samozřejmě budeme snažit mít hřiště i herní prvky co nejpřesnější, ale přiznáváme, že se to ne vždy povede.

21.12.2006

Byl vydán FAQ1, neboli doplnění a opravy pravidel. Ke stažení v češtině zde: E2007_pravidla_FAQ1.pdf. Jedná se o překlad anglické verze. Hlavní změny oproti původním pravidlům jsou v rozměrech plechovek a lahví: plechovky budou 115mm vysoké o průměru 66mm, láhve 230mm vysoké o průměru 65mm.
Upozornění: V českém kole mohou být jednotlivé herní prvky mírně odlišné od jejich realizace na finále soutěže ve Francii. Doporučujeme proto nestavět robota tak, aby na například přesném barevném odstínu odpadu zásadně záleželo. Také ze zkušenosti upozorňujeme na velmi různé osvětlení v průběhu soutěže, které může velmi ovlivňovat senzory.

20.11.2006 www.eurobot.cz

Od nynějška nás naleznete na snáze zapamatovatelné adrese http://www.eurobot.cz (nebo jen http://eurobot.cz), základní kontaktní e-mailová adresa je "info". Staré adresy a odkazy zůstávají nadále v platnosti.

Pravidla pro rok 2007:

Pravidla pro rok 2007

23.9.2006 vyšla nová pravidla platná pro rok 2007. Nabízíme Vám je zde v české verzi, další jazykové mutace si můžete stáhnout na oficiálních stránkách soutěže Eurobot.

Hřiště zůstává i letos stejně velké jako vloni, 210 x 300 cm. Jeho ztvárnění je ale vzhledem k jinému tématu pochopitelně zcela jiné. Především je jeho barva "antracitově šedá" a v jeho rozích směrem k divákům jsou umístěny "koše na odpadky". Letos je totiž úkolem robotů na hřišti vyhledávat odpadky a třídit je do správných odpadkových košů. Roboti tak mohou na hřišti nalézt celkem 50 různých odpadků: 21 láhví, 21 plechovek a 8 baterií. Plechovky a láhve jsou stejné, baterie jsou různých barev - červené a modré. Stejně tak roboti mají na začátku hry přiřazenu jednu z těchto dvou barev - robot vlevo (při pohledu od diváků) má modrou, robot vpravo červenou. Stejnými barvami mají roboti označeny i své velké odpadkové koše. Modrý robot začíná vlevo, ale své koše má na pravé straně hřiště (a naopak, červený robot má své koše vlevo). Do velkých košů patří plechovky a láhve. Baterie se ale dávají do speciálního společného košíku, jehož přesné umístění je před zápasem určeno losem: může být na jednom ze tří míst na kratší ose hřiště. Bodování je takové, že za každou správně "vyhozenou" lahev nebo plechovku dostane tým jeden bod, za svou baterii v košíku dostane tým body dokonce tři. Protože ale recyklační společnost nedává za špatné třídění odměnu, je větší množství špatně umístěných odpadků penalizováno: první čtyři se ještě obejdou bez postihu, každý další však znamená bod pro protivníka. A samozřejmě rozhodčí bdí nad fair-play, takže mohou roboty penalizovat za špatné chování (například za úmyslné bránění protivníkovi, za vyhazování odpadků ven z hřiště apod.)

Stejně jako v předchozích letech mohou roboti ke své orientaci využívat lokalizační majáčky na okraji hřiště a na protivníkově robotovi. Navíc k tomu je letos hřiště vybaveno i odrazivými prvky, takže robot se může orientovat i podle nich (jsou to tyčky pokryté tzv. retroreflexivní odrazivou plochou, jaká se používá například na dopravních značkách). Tyto tyčky jsou umístěny v rozích hřiště u košů a uprostřed protější dlouhé strany hřiště.

Každý tým i letos nasazuje jednoho robota. Rozměry robotů jsou opět omezeny, jejich výška je nejvýše 35 cm (plus podstavec na majáček) - to je oproti loňsku zvětšení - a obvod je při startu maximálně 120 cm, při hře 140 cm - to je stejné.

Vloni bylo jedním z omezení i počet sebraných míčků, letos to vypadá, že počet najednou vezených odpadků není omezen. Ale nevypadá to, že by jeden robot uvezl najednou všech 50 kousků smetí...

Zásadnější změnou oproti loňskému roku je zákaz "štrachání v popelnicích": roboti nesmějí protivníkovi odpadky z popelnic vyndávat (například aby je dali do svých popelnic a místo protivníka získali bod sami).

A konečně, bezpečnostní novinka: po zkušenostech z minulých let, kdy během zápasů docházelo při srážkách k závažným "poraněním" robotů, doplnili organizátoři pravidla o nutnost vybavit robota nějakým systémem na zabránění srážek. Toto zařízení bude při homologacích testováno (pomocí "falešného" robota) a robot musí prokázat, že se svému oponentovi dokáže vyhnout. K tomu samozřejmě může využít i majáček, který si na protivníka může tým umístit.

česká verze pravidel (PDF, 1,67MB)

Základní informace o soutěži:

Eurobotopen je soutěž pro amatérské týmy mladých fanoušků robotiky nebo pro týmy, které pro mladé takovýto projekt organizují. Soutěž Eurobot nechce být nesmiřitelným bojem, naopak vše probíhá v přátelském a sportovním duchu.
Tým soutěží se svým robotem na hřišti o rozměrech cca 3 x 2 m proti dalšímu týmu (který má opět svého robota). Jeden zápas trvá 90 sekund a roboti při něm samostatně plní svůj úkol bez toho, že by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem; vše potřebné si roboti "nesou s sebou". Přesná pravidla se každý rok mění (téma, počet robotů, velikost hřiště atd.), takže i nově vzniklé týmy mají velkou naději na úspěch (například v roce 2005 obsadil nováček v soutěži, rychnovský R-team, skvělé 2. místo v mezinárodním finále).
Přesná pravidla naleznete v češtině jako PDF, odkazy na ostatní jazyky jsou na této stránce níže.

Doplňující informace můžete nalézt na stránkách robotika.cz.

Důležitá data:

  • 23.9.2006 - nová pravidla pro ročník 2007
  • 31.1.2007 - registrace pro České národní kolo
  • 20.-21.4.2007 - České národní kolo, Praha (pátek - homologace, sobota - soutěž v rámci Robotického dne)
  • 21.4.2007 - Robotický den, Praha
  • 17.-20.5.2007 - Mezinárodní finále, La Ferté-Bernard, Francie

Pravidla:

Oficiální pravidla soutěže pro rok 2007 jsou k dispozici: česky, anglicky, francouzsky, španělsky a německy. Doplnění pravidel je zde: FAQ1 česky, FAQ2 česky (další jazykové mutace hledejte na http://www.eurobot.org).
Chcete-li se zeptat na některé detaily pravidel, napište nám (mail je na konci stránky), případně si prohlédněte fórum organizátorů soutěže, kde je mnohé ohledně pravidel rozebíráno.

Registrace:

Termín pro registraci do českého kola byl 15.2.2007. Pro letošek je přihlášeno 9 českých a 1 slovenský tým. Informace o týmech jsou na samostatné stránce týmů.
Kdykoli také můžete svůj zájem "projevit" na naši adresu "info".

6.-11.11.2006 Týden vědy a techniky

Eurobot se zúčastnil Týdne vědy, pořádaného Akademií věd České republiky. V rámci této akce (jejíž detaily si můžete prohlédnout na stránkách AV ČR, když kliknete na upoutávku zde vlevo) se Eurobot předvedl takto:
1. Prezentace soutěže v pátek 10.11. od 11:00 v budově Akademie věd na Národní třídě - cca hodinový program s živou ukázkou, promítáním, komentáři atd.
2. Workshop "Postavte si svého robota" v sobotu 11.11. v Národním zemědělském muzeu na Letné (hned vedle Technického muzea). Na tomto workshopu byly k vidění různí roboti jak ze soutěže, tak i zcela jiní, proběhlo několik prezentací a přednášek pro začínající robotiky i pro ty, kteří o tom zatím jen uvažují. Bylo možné diskutovat s přítomnými účastníky soutěže o čemkoli robotickém, neboť základní motivací workshopu je výměna informací a rad, jak začít se stavbou vlastního robota.

Stručný program:
ke stažení
Eurobot 2006 - ukázka zápasu, roboti
Konstrukce a řízení jednoduchého robota (Pavel Jiroutek "adresa")
Pohony pro mobilního robota
Řízení stejnosměrného motoru (Martin Locker "adresa")
PDF (108kB), PPT (351kB)
PDF (202kB), PPT (893kB)
Ovládací software (Zbyněk Winkler "adresa")
Programování robotů - Robot jako stavový automat (Jan Benda "adresa") PDF (127kB), PPT (1.2MB)
Eurobot 2007 (David Obdržálek "adresa")PDF (437kB), PPT (2.9MB)
Předvedení všech robotů
Experimentální přestavba hračky na robota* (Jiří Kubias "adresa") PDF (61kB), PPT (189kB)
průběžně ukázky robotů, zápasů Eurobota, promítání videa apod.
(postupně sem doplníme materiály od jednotlivých přednášejících)
*Poznámky autorů přestavby hračky na robota:
- Ukázka toho, že to nakonec opravdu funguje: http://www.youtube.com/watch?v=J-dPbAfUauk
- Na workshopu nastaly dvě "chyby":
  1) "slabá" baterie - proto to nefungovalo na workshopu. Motory měly příliš velký odběr, takže napětí na baterii moc pokleslo a elektronika z bezpečnostních důvodů motory odpojila. Při použití jiného regulátoru by to jelo i tam. Ale ten současný to při 3,5V raději odpojil, aby nedošlo k poškození.
  2) inicializace SD20 (ovladač servomotoru) neprobíhala správně, protože jsem mu posílal data ještě před tím, než stihl SD20 naběhnout. Vyřešilo to přidání delaye do inicializace řídícího mcu.

Teď, po skončení celého Týdnu vědy a techniky, děkuji všem, kdo pomohli tuto akci zrealizovat. Jednak všem, kdo přinesli ukázat své výtvory, přednesli svůj příspěvek nebo "jen" pomohli s nějakou drobnou či větší prací. Dále samozřejmě organizátorům Týdne vědy a techniky - Akademii Věd i Národnímu zemědělskému muzeu za poskytnutí prostor, a v neposlední řadě všem divákům a návštěvníkům za přízeň. Také doufáme, že toto nebylo poslední setkání; pokud máte náměty pro další takové setkání (anebo připomínky k tomuto právě uplynulému), ozvěte se nám.

Historie:

Mezinárodní soutěž Eurobot probíhá již desátým rokem (přičemž navazuje na čtyři ročníky soutěže francouzských týmů) a od r. 2004 i s českým národním kolem. České týmy se ale soutěže účastní již od roku 2001, a to velmi úspěšně: v roce 2002 se česko-irský tým umístil na 17. místě a získal cenu „Creativity prize,“ v roce 2003 se dva české týmy umístily na 7. a 21. místě a jeden tým získal cenu „Best Concept Prize“.
V roce 2004 se české týmy na mezinárodním finále umístily na 4., 14. a 26. místě, tým Sirael navíc získal „cenu týmů“.
V roce 2005 se české týmy umístily ještě lépe - získaly 2., 12. a 35. místo.
V roce 2006 české týmy obsadily 4.-8., 18. a 21. místo. Informace o všech těchto Robotech naleznete na stránkách robotika.cz.

Kontakt:

Dotazy posílejte a další informace žádejte na e-mailové adrese "info", případně kontaktujte RNDr. Davida Obdržálka - MFF UK, katedra softwarového inženýrství, tel. 221 914 270.

Spolupráce:

Pokud byste chtěli na pořádání soutěže Eurobot, Robotického dne nebo na dalších robotických aktivitách spolupracovat, neváhejte se na nás obrátit. Soutěž Eurobot není samoúčelná "sportovní" soutěž na zjištění, kdo je nejlepší. Soutěž se zaměřuje na spolupráci účastníků, rozvíjení jejich technických i dalších znalostí a zkušeností a šíření těchto kvalit mezi veřejnost, takže může dobře sloužit jako "líheň" pozdějších kvalitních odborníků. V rámci Robotického dne se také mohou partneři představit veřejnosti.
Máme zájem o spolupráci či podporu jak jednorázovou, tak i dlouhodobou (soutěž je organizována již od roku 1994 a stále se rozšiřuje). Přesnou formu spolupráce bychom samozřejmě dohodli konkrétně po vzájemné dohodě.

Odkazy:

Fotografie & videa: http://www.eurobot.cz/photo.php
Stránky hlavních organizátorů: http://www.eurobot.org
České stránky o robotice: http://robotika.cz


Za organizátory,

David Obdržálek

[CNW:Counter]